Slávnostne vyhodnotenie II. ročníka
Olympijských festivalov detí a mládeže Slovenska

Za účasti prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ktorý po vlaňajšom premiérovom ročníku aj tentoraz prevzal záštitu nad projektom, v stredu 16. septembra v City hoteli Bratislava slávnostne vyhodnotili II. ročník Olympijských festivalov detí a mládeže Slovenska (OFDMS). Druhý ročník festivalov z iniciatívy Slovenského olympijského výboru spoločne vyhlásili Ministerstvo školstva SR (na slávnosti ho zastupoval generálny riaditeľ sekcie štátnej starostlivosti o šport Pavol Macko), Združenie miest a obcí Slovenska, Slovenská asociácia športu na školách (zastupoval ju jej predseda Anton Javorka, ktorý zároveň stál aj na čele ústredného štábu OFDMS) a samosprávne kraje SR (zastúpené predsedom ich združenia SK8 a županom Bratislavského kraja Vladimírom Bajanom). Prezident SR aj všetci uvedení patróni podujatia venovali najlepším organizátorom OFDMS v jednotlivých kategóriách poháre aj vecné ceny.

Prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár sa v úvodnom slove poďakoval všetkým partnerom SOV pri realizácii tohto projektu, osobne aj podpredsedovi vlády a ministrovi školstva Jánovi Mikolajovi, ktorý na slávnosti chýbal z dôvodu rokovania vlády. Pripomenul, že pri ministra je projekt OFDMS jednou   z priorít a za hlavnú tému II. národnej konferencie o športe, ktorá sa uskutoční 5. a 6. novembra vo Vysokých Tatrách, vytýčil "školský šport detí a mládeže - ako ďalej?".

František Chmelár konštatoval, že na celom Slovensku sa v rámci OFDMS 2009 uskutočnilo mnoho vynikajúcich podujatí. "Tento ročník festivalov bol veľmi úspešný. Sumárne čísla ešte nie sú definitívne, pretože Prešovský kraj do uzávierky nezaslal vyhodnotenie, ale do OFDMS sa v tomto roku zapojilo prinajmenšom okolo päťsto materských, šesťsto základných a okolo tristopäťdesiat stredných škôl, plus ďalšie špeciálne školy. Dosiahli sme teda to, čo sme chceli - aktívnu účasť množstva detí a ich pritiahnutie k športovaniu," povedal.

Prezident SR Ivan Gašparovič vo svojom príhovore zmienil, že nám musí záležať nielen na dobrej športovej reprezentácii štátu, ale aj na tom, aby sme mali zdravú mládež. Z tohto dôvodu veľmi vyzdvihol projekt OFDMS. "Toto je len prvý krôčik, ale predsa úspešný, pretože roztočil kolotoč zapojenia mladých ľudí do športu," konštatoval a dodal, že osobne mal možnosť vidieť festival na jednej materskej škole v Ružomberku. "Škôlkari tam súťažili v spoločnosti rodičov a ich nadšenie ma utvrdilo v presvedčení, že deti možno viesť k športu aj tam, kde nie sú adekvátne materiálne podmienky. Rád by som sa preto poďakoval nielen organizátorom OFDMS, ale aj rodičom a nadšeným učiteľom, pretože aj oni majú veľký podiel na úspechu."

 Pohár prezidenta SR za najlepšie organizované Olympijské festivaly detí a mládeže Slovenska v roku 2009 odovzdal Ivan Gašparovič zástupcovi Trenčianskeho samosprávneho kraja Františkovi Koronczimu (na fotografii Jána Súkupa/ Štartfoto). Trenčiansky kraj získal celkove najlepšie hodnotenie po sčítania poradia krajov v jednotlivých hodnotených kategóriách (materské, základné a stredné školy) a bol prvý aj samostatne v kategóriách MŠ a ZŠ. V kategórii stredných škôl bol najlepší Trnavský kraj. Najlepších organizátorov festivalov v jednotlivých kategóriách vyhlásili aj v rámci všetkých krajov (s výnimkou Prešovského, ktorý nedodal podklady) a na slávnostnom vyhodnotení ocenili aj najaktívnejších pedagógov.

Festivaly prebiehali na celom území Slovenska od mája. Vporovnaní s vlaňajším premiérovým ročníkom OFDMS došlo na Slovensku celkove k výraznému pozitívnemu posunu. Prejavil sa vo vyššom počte zapojených škôl, ale predovšetkým v náraste kvality prípravy a samotného priebehu OFDMS v školách a obciach. Organizátori vo väčšine prípadov správne pochopili myšlienku spojenia športu s výchovou, vzdelávaním, kultúrou a s formovaním osobnosti mladého športovca v duchu fair play. A druhý zámer vyhlasovateľov, spočívajúci v oslovení všetkých zainteresovaných - vedení škôl, starostov obcí a primátorov miest, členov obecných a mestských zastupiteľstiev, predstaviteľov samosprávnych krajov i štátnej správy v školstve - sa podarilo naplniť lepšie ako vlani. Pomoc uvedených subjektov bola nielen morálna, ale predovšetkým materiálna. Uvedomenie si zodpovednosti za zdravý rozvoj mladej generácie je taktiež významná devíza pre budúcnosť.

Ako veľmi správne sa ukázalo venovanie zvýšenej pozornosti riadeniu OFDMS na úrovni ústredného i krajských štábov. Prioritami boli propagácia a predovšetkým metodika prípravy a uskutočňovania OFDMS. Na to vyhlasovatelia využili všetky dostupné informačné "kanály". V metodickej oblasti výrazne pomohli Učiteľské noviny, ktoré zverejnili podrobný návod na zorganizovanie OFDMS v škole alebo v obci. Treba oceniť aj prácu štábov na miestnej úrovni so stovkami nadšencov, na ktorých pleciach bolo hlavné bremeno organizácie OFDMS.

Hoci festivaly sú celoročným projektom, v regiónoch sa v ich rámci jednoznačne najviac podujatí odohralo pred koncom predošlého školského roka, teda v júni. Vzhľadom na to bolo možné druhý ročník podujatia už vyhodnotiť.

VYHODNOTENIE OFDMS 2009

Celkové hodnotenie krajov (Pohár prezidenta SR): 1. Trenčiansky kraj 6 (súčet umiestení), 2. Trnavský kraj 9, 3. Košický kraj 10, 4. Nitriansky kraj 11, 5. Banskobystrický kraj 12, 6. Bratislavský kraj 1.

Výsledky krajov v SR v jednotlivých kategóriách:

Materské školy: 1. Trenčiansky kraj 29,18 %, 2. Košický kraj 24,71, 3. Banskobystrický kraj 19,08, 4. Nitriansky kraj 14,14, 5. Trnavský kraj 13,01, 6. Bratislavský kraj 6,37

Základné školy: 1. Trenčiansky kraj 47,00 %, 2. Košický kraj 31,34, 3. Trnavský kraj 30,19, 4. Nitriansky kraj 14,96, 5. Banskobystrický kraj 14,18, 6. Bratislavský kraj 7,69.

Stredné školy: 1.Trnavský kraj 52,79 %, 2. Banskobystrický kraj 49,07, 3. Nitriansky kraj 25,77, 4. Trenčiansky kraj 11,94, 5. Bratislavský kraj 13,11, 6.Košický kraj 9,91

Ocenené školy v jednotlivých krajoch:

Bratislavský kraj: MŠ Hlavná 24 Reca, ZŠ Nobelovo námestie 6 Bratislava, Gymnázium Pankúchova 6 Bratislava, ŠZŠ Nevädzova 3 Bratislava

Košický kraj: MŠ Zelená Smižany, ZŠ Školská Jaklovce (okres Gelnica), SPŠ strojnícka Spišská Nová Ves, ŠZŠ Štefánika Trebišov

Nitriansky kraj: MŠ Svätý Peter (okres Komárno), ZŠ SNP 5 Šurany, SOŠ Hrkovce (okres Levice)ŠZŠ internátna pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou Topoľčany

Trenčiansky kraj: Materská škola Ul. Š. Závodníka 488/18 Prievidza, Základná škola Ul. J. Braneckého 130/15 Trenčianska Teplá, stredné školy:Obchodná akadémia Milana Hodžu, M. Rázusa 1 Trenčín, ŠZŠ Námestie baníkov 20 Handlová

Trnavský kraj: MŠ Fraštacká Hlohovec, ZŠ Ružindol, Gymnázium Pierra de Coubertin Nám. SNP Piešťany, Odborné učilište internátne Lomonosova ul. Trnava

Žilinský kraj: MŠ Hliny 7 Žilina, ZŠ M. Rázusovej-Martákovej Nábr. 4. Apríla Liptovský Mikuláš, SŠ Gymnázium Hlinská ul. Žilina, Diagnostické centrum Skalka Lietavská Lúčka.

Ocenení pedagógovia:Ondrej Bagin- SPŠ Petöfiho Komárno (Nitriansky kraj), Viliam Ugróczy - MsÚ Nám. Slobody 14, Prievidza (Trenčiansky kraj), Anna Slosiariková - ZŠ s MŠ Dobrá Niva (Banskobystrický kraj), Jana Dorčáková - SŠÚ Trhovište 121 (Košický kraj), Ján Szabó - ZŠ Ružindol (Trnavský kraj), Juraj Tomiš - Gymnázium Pankúchova 6, Bratislava (Bratislavský kraj), Božena Mikulášová - ZŠ M. Rázusovej-Martákovej Liptovský Mikuláš (Žilinský kraj).

Fotogaléria



Pokračovanie